گفت و گویی جذاب با اسکوچیچ
گفت و گویی جذاب با اسکوچیچ
فوتبال ایران استعداد‌های زیادی دارد. همین الان کاوه رضایی و مهدی طارمی در اروپا عملکرد فوق العاده‌ای دارند. به نظر من تیم ملی ایران مشکل کمبود مهاجم ندارد.

گفت و گویی جذاب با اسکوچیچ/ از بهترین مهاجم ایران در نگاه آقای سرمربی تا خواب مصلحتی و یادگیری ۴ کلمه فارسی!

در مطلب پیش رو متن مصاحبه‌ای جالب با سرمربی تیم ملی کشور را می‌خوانید.

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، فرصتی دست تا با سرمربی جدید تیم ملی همکلام شویم. آنچه می‌خوانید ماحصل حدود ۴۰ دقیقه صحبت‌های خودمانی دراگان اسکوچیچ  است که شاید شما هم بتوانید جواب برخی سؤالات خود را در آن پیدا کنید.

قبل از هر چیز وظیفه خودمان می‌دانیم این انتخاب را به شما تبریک گفته و برای تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنیم.
خیلی ممنونم و تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم جواب انتظارات فوتبال‌دوستان ایرانی و هواداران تیم ملی را بدهم.

طرفداران تیم ملی تیم ایران را بسیار دوست دارند و توقع دارند به جام جهانی صعود کند. آیا شما قول صعود داده‌اید؟
در فوتبال حرفه‌ای هرگز قول قهرمانی یا صعود نمی‌دهند و من هم قولی در این باره ندادم ولی قول می‌دهم با همه وجود و شبانه‌روز برای موفقیت تیم ایران کار و تلاش کنم.

قرار است سر تمرین همه تیم‌ها بروید یا اینکه برای دیدن دوستان سابق‌تان اینجا آمده‌اید؟
قصد دارم تمرینات همه تیم‌ها را از نزدیک دیده و با مربیان شاغل در فوتبال ایران مشورت کنم. اولین تیمی را هم که سر تمرین آن حاضر شدم فولاد خوزستان بود. ان‌شا‌ءا… تلاش می‌کنم تعامل و رابطه خوبی با باشگاه‌های ایرانی و سرمربیان لیگ داشته باشم.

نظرت راجع به جواد نکونام چیست؟
جواد نکونام را خیلی خوب می‌شناسم. او کاپیتان تیم ملی و رکورددار تعداد بازی ملی در ایران است. بازیکن بسیار بزرگی بوده که در لالیگا توپ زده و شک ندارم آینده مربیگری فوتبال ایران متعلق به اوست. او یک جنتلمن است که برخورد خوبی با من داشت و شروع کارم در تیم ملی را تبریک گفت. از جواد نکونام و باشگاه فولاد خوزستان تشکر می‌کنم.

شما خودتان هم در اسپانیا توپ زدید. درست است؟
بله، من در همان تیمی بازی کردم که مسعود شجاعی بازی می‌کرد.

لاس‌پالماس؟
درست است. خاطرات خوبی از بازی در این تیم اسپانیایی دارم.

دستیاران خارجی شما مشخص و اعلام شدند در حالی که هنوز تکلیف دستیار یا دستیاران داخلی و ایرانی تیم ملی روشن نیست. برخی از وحید هاشمیان اسم می‌برند. توضیحی می‌دهید؟
احتمالاً ظرف دو، سه روز آینده جواب سؤال شما مشخص خواهد شد! الان چیزی نمی‌توانم بگویم.

خودتان که می‌دانید.
بله، طبیعی است که دستیار ایرانی خودم را انتخاب کرده باشم، اما اجازه بدهید سر موعد مقرر معرفی شود.

برای خیلی‌ها این پرسش وجود دارد که تیم ملی هجومی بازی می‌کند یا دفاعی و دل به ضد‌حملات می‌بندد. البته می‌دانیم هر دو سیستم ابزار خودش را می‌خواهد.
بله، شما زمانی علی کریمی را در تیم ملی داشتید ولی الان ندارید. او یک بازیکن یونیک (بی‌نظیر و منحصر به فرد) بود. الان شرایط خیلی فرق کرده است. با این حال فوتبال ایران پر از استعداد است و امیدوارم بتوانم بازیکنان خوبی شناسایی و به تیم ملی معرفی کنیم و بازی‌های خوبی ارائه بدهیم.

چهار بازی هم در ادامه راه مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داریم. سخت‌ترین بازی کدام است؟
هیچ بازی آسانی وجود ندارد، اما خوشحالم که تیم ملی ایران دو بازی سخت‌تر خود برابر عراق و بحرین را در تهران برگزار می‌کند و میزبان است. می‌توانیم به کمک هواداران تیم ملی ایران اتمسفر وحشتناکی در استادیوم آزادی برای بحرین و عراق بسازیم. من خیلی امیدوارم شکست‌های دور رفت را برابر این دو حریف با برد جبران کنیم.

نظرتان در خصوص سردار آزمون چیست؟
سردار آزمون به نظر من بهترین مهاجم ایران است و می‌تواند بهترین فوروارد نوک آسیا هم باشد.

نشنیده‌اید که سردار آزمون به تازگی چه پستی در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد؟ برخی آن پست را طعنه به انتخاب شما خواندند.
نه! شما چرا حرفی از پست‌های احسان حاج‌صفی و وحید امیری نمی‌زنید؟ سردار آزمون بازیکن بزرگ و ویژه‌ای است و همانطور که گفتم بهترین مهاجم ایران است. من نگرانی یا ناراحتی بابت این مسائل ندارم. فقط می‌خواهم روی کارم تمرکز کنم و مثبت‌اندیش هستم.

البته سردار آزمون تنها نبود. علی دایی و خیلی‌های دیگر در فوتبال ایران علیه انتخاب شما موضع گرفته و مصاحبه کردند؟
اولین منتقد من علیرضا منصوریان بود که در تلویزیون آن حرف‌ها را زد، اما ناراحت نشدم! گفتم که اصلاً و ابداً منفی فکر نمی‌کنم. این انتقادات و حرف‌هایی که زده می‌شود به نظر من طبیعی است و جای نگرانی ندارد. علی دایی هم آقای گل جهان و اسطوره فوتبال ایران است. بنابراین من هرگز از اظهارات او ناراحت نشدم و احترام ویژه‌ای برای دایی قائلم.

بحث سردار آزمون و علی دایی شد. می‌خواهیم نظر شما را در خصوص خط حمله ایران و فوروارد‌هایی که داریم بدانیم؟
فوتبال ایران استعداد‌های زیادی دارد. همین الان کاوه رضایی و مهدی طارمی در اروپا عملکرد فوق العاده‌ای دارند. به نظر من تیم ملی ایران مشکل کمبود مهاجم ندارد.

این راهی که در آن قدم گذاشتید و مسئولیتی که بر عهده گرفتید بسیار سخت و دشوار است. کار کردن در تیم ملی ایران اصلاً آسان نیست. ضرب‌المثلی در برزیل وجود دارد که می‌گویند سرمربیگری تیم ملی سخت‌ترین شغل این کشور است. در فوتبال ایران هم تقری