مصاحبه اختصاصی ورو در روی پایگاه خبری سریر ایران با جناب “کرونا ویروس”
مصاحبه اختصاصی ورو در روی پایگاه خبری سریر ایران با جناب “کرونا ویروس”
ناگفته هایی از زندگی کرونا ویروس- توصیه های جناب کرونا به مردم

مصاحبه اختصاصی ورودر روی ” پایگاه خبری سریر ایران ” با جناب کرونا

از سیر تا پیاز کرونا ….!!

محرمانه های زندگی کرونا…!

آنچه تا کنون از کرونا نشنیده اید…!!

تهیه وتدوین: عباس بحرینی ،

زمان مصاحبه: ایام نوروز ۹۹

مکان:پایگاه خبری سریر ایران

جناب آقای کرونا ویروس، سلام، لطفا خودتون را برای خوانندگان ما بیشتر معرفی کنید وبفرمایید که چرا به شما لقب کرونا را داده اند؟

بله ,با سلام به شما وخوانندگان دوست داشتنی برای ما کرونایی ها……!! واژه “کروناویروس” من از کلمه  “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌. این واژه به مشخصه ظاهری من  که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شه، اشاره داره،  که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو من را کروناویروس یا “ویروس تاج‌دار“ نیز می‌نامند.

در واقع من سلطان ویروس ها هستم ، چون تاج شاهی فعلا بر سر منه!!!

یک ژنوم آران‌ای معمولی دارم. آخه میدونید که ، ژنوم ،همهٔ مادهٔ ژنتیکی یک فرده،  که در اصل محتوای ژنتیکی یاخته اون فرد؛ که شامل دی‌ان‌ای هسته و میتوکندری است. ژنوم دستورالعمل‌های ارثی برای ساخت، پیشبرد و نگهداری یک موجود زنده را داره، وکلمهٔ ژنوم از دو کلمهٔ ژن (gen) و پسوند (ome-) ساخته شده‌است.

ماها (کرونا ویروس ها) ژنوم بزرگ و یک‌ تکه و اسید نوکلئیک طویلی داریم، لذا احتمال در هم پیچیدن آن با ژنوم ویروس های دیگر و برداشتن تکه‌های ژنوم ویروس های دیگر و در نتیجه بروز تغییرات ژنی وجود دارد که خودش سبب تغییر میزبان هایی می شه، که این ویروس ها جهت تکثیر یا بیماری زایی انتخاب می کنند و در نهایت این قابلیت در ویروس ایجاد می شه، که از حیوان به انسان انتقال پیدا کنه و به‌صورت زئونوز درآید. زئونوز به بیماری‌ای گفته می‌شود که بین حیوانات مهره‌دار و انسان قابل انتقال هستش.

از اجزای ما، که در بیماری زایی در میزبان نقش مهمی دارند، پروتئین های ساختاری و غیر ساختاری هستند. پروتئین های غیر ساختاری  ما مانع از ترشح اینترلوکینها میشن و با کمک پروتئینهای ساختاریمون، به سلولهای میزبان میچسبند و با تشکیل توده هایی ،از سلولهای میزبان اطراف ویروس، از سیستم ایمنی فرار می‌کنیم.

اغلب اجداد ما کرونا ویروس ها ، بیماری های خفیف و خود محدود شونده مجاری تنفسی ایجاد می‌کردند۴ نوع شناخته‌شده اونها عامل ۱۵ تا ۳۰ درصد موارد سرماخوردگی محسوب میشدند. با ظهور کرونا ویروس های SARS و MERS به ترتیب در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ مشخص شد که  خانواده وفامیل های ما، چندان هم بی‌خطر نیستند و با ظهور ما از ووهان چین، بار دیگر ما(کرونا ویروس ها) موجب نگرانی بین‌المللی شده ایم.

با توجه به اینکه هر فرد مبتلابه ما می‌تونه۴ نفر را درگیر کند (این رقم بیشتر از آلودگی اجداد ما (سارس وآنفولانزا) است  بیماری  که ما ایجاد میکنیم قابلیت پاندمیک شدن را داره ، وجزء افتخارات ما حساب میشه.

ما کروناویروس‌ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستیم ،که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌ایم. ما موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می‌گردیم و از ویژگی ظاهری ماها همانطور که گفتم،  زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره هامون هست. گاهی برخی از ماها به دستگاه تنفسی حمله می‌کنیم و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد نمایان می‌کنیم.

سریر ایران:خیلی جالبه ، شما ساختار جالبی هم دارید ، اما میشه به ما بگی چرا به شما کووید –۱۹ هم میگن؟

بله جونم براتون بگه ، ….ما در دسامبر ۲۰۱۹ ، برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از ماها را با همه‌گیری در انسان شناسایی کردند. از میان نخستین افرادی که توسط ما آلوده شده‌ بودند، مشخص شد که دو سوم آنها با بازار عمد