مصاحبه اختصاصی ورو در روی پایگاه خبری سریر ایران با جناب “کرونا ویروس”
مصاحبه اختصاصی ورو در روی پایگاه خبری سریر ایران با جناب “کرونا ویروس”
ناگفته هایی از زندگی کرونا ویروس- توصیه های جناب کرونا به مردم

مصاحبه اختصاصی ورودر روی ” پایگاه خبری سریر ایران ” با جناب کرونا

از سیر تا پیاز کرونا ….!!

محرمانه های زندگی کرونا…!

آنچه تا کنون از کرونا نشنیده اید…!!

تهیه وتدوین: عباس بحرینی ،

زمان مصاحبه: ایام نوروز ۹۹

مکان:پایگاه خبری سریر ایران

جناب آقای کرونا ویروس، سلام، لطفا خودتون را برای خوانندگان ما بیشتر معرفی کنید وبفرمایید که چرا به شما لقب کرونا را داده اند؟

بله ,با سلام به شما وخوانندگان دوست داشتنی برای ما کرونایی ها……!! واژه “کروناویروس” من از کلمه  “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌. این واژه به مشخصه ظاهری من  که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شه، اشاره داره،  که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو من را کروناویروس یا “ویروس تاج‌دار“ نیز می‌نامند.

در واقع من سلطان ویروس ها هستم ، چون تاج شاهی فعلا بر سر منه!!!

یک ژنوم آران‌ای معمولی دارم. آخه میدونید که ، ژنوم ،همهٔ مادهٔ ژنتیکی یک فرده،  که در اصل محتوای ژنتیکی یاخته اون فرد؛ که شامل دی‌ان‌ای هسته و میتوکندری است. ژنوم دستورالعمل‌های ارثی برای ساخت، پیشبرد و نگهداری یک موجود زنده را داره، وکلمهٔ ژنوم از دو کلمهٔ ژن (gen) و پسوند (ome-) ساخته شده‌است.

ماها (کرونا ویروس ها) ژنوم بزرگ و یک‌ تکه و اسید نوکلئیک طویلی داریم، لذا احتمال در هم پیچیدن آن با ژنوم ویروس های دیگر و برداشتن تکه‌های ژنوم ویروس های دیگر و در نتیجه بروز تغییرات ژنی وجود دارد که خودش سبب تغییر میزبان هایی می شه، که این ویروس ها جهت تکثیر یا بیماری زایی انتخاب می کنند و در نهایت این قابلیت در ویروس ایجاد می شه، که از حیوان به انسان انتقال پیدا کنه و به‌صورت زئونوز درآید. زئونوز به بیماری‌ای گفته می‌شود که بین حیوانات مهره‌دار و انسان قابل انتقال هستش.

از اجزای ما، که در بیماری زایی در میزبان نقش مهمی دارند، پروتئین های ساختاری و غیر ساختاری هستند. پروتئین های غیر ساختاری  ما مانع از ترشح اینترلوکینها میشن و با کمک پروتئینهای ساختاریمون، به سلولهای میزبان میچسبند و با تشکیل توده هایی ،از سلولهای میزبان اطراف ویروس، از سیستم ایمنی فرار می‌کنیم.

اغلب اجداد ما کرونا ویروس ها ، بیماری های خفیف و خود محدود شونده مجاری تنفسی ایجاد می‌کردند۴ نوع شناخته‌شده اونها عامل ۱۵ تا ۳۰ درصد موارد سرماخوردگی محسوب میشدند. با ظهور کرونا ویروس های SARS و MERS به ترتیب در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ مشخص شد که  خانواده وفامیل های ما، چندان هم بی‌خطر نیستند و با ظهور ما از ووهان چین، بار دیگر ما(کرونا ویروس ها) موجب نگرانی بین‌المللی شده ایم.

با توجه به اینکه هر فرد مبتلابه ما می‌تونه۴ نفر را درگیر کند (این رقم بیشتر از آلودگی اجداد ما (سارس وآنفولانزا) است  بیماری  که ما ایجاد میکنیم قابلیت پاندمیک شدن را داره ، وجزء افتخارات ما حساب میشه.

ما کروناویروس‌ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستیم ،که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌ایم. ما موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می‌گردیم و از ویژگی ظاهری ماها همانطور که گفتم،  زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره هامون هست. گاهی برخی از ماها به دستگاه تنفسی حمله می‌کنیم و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد نمایان می‌کنیم.

سریر ایران:خیلی جالبه ، شما ساختار جالبی هم دارید ، اما میشه به ما بگی چرا به شما کووید –۱۹ هم میگن؟

بله جونم براتون بگه ، ….ما در دسامبر ۲۰۱۹ ، برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از ماها را با همه‌گیری در انسان شناسایی کردند. از میان نخستین افرادی که توسط ما آلوده شده‌ بودند، مشخص شد که دو سوم آنها با بازار عمده ‌فروشی غذاهای دریایی هوانان، که در آن حیوانات زنده نیز به فروش می‌رسه، ارتباط داشتند.

 تا ۳۰ بهمن، ما ها ودوستانمون ، جون بیش از ۲۷۰۹ نفر را گرفتیم و بیش از ۷۳٬۳۳۲ نفر رابه این ویروس در ۸۰ کشور تأیید شده که از جمله در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا مبتلاکردیم. باعبور اعداد قربانیان که توسط من ودوستانمون ، از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت ، این افتخار را پیدا کردیم که سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی از ما ،  نام رسمی انتخاب کنه – کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹ . آخه ماها قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بودیم وکسی ما را عددی هم حساب نمی کرد. برآوردهای نخستین نشان می‌ده که درصد مرگ و میر توسط من ودوستام  بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگانه.

سریر ایران:خوب ممنونم، میشه برامون بگی اگه وجود کسی مزین به شما ودوستانتون شد ،چه علائمی پیدا میکنه؟

بله حتما، چرا که نه،…… علایمی که من ایجاد میکنم،  شامل تب، سرفه های خشک و گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی است. اولین مبتلایان به من،  در ووهان در بازار خوراک دریایی کار می‌کردند یا در اونجا حضور داشتند؛ ولی با توجه به گسترش ماها،در افرادی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی انتقال ماها را از انسان به انسان نیز مد نظر قرار داد‌ه ، که این افتخار بزرگی برای ماهاست.!!!آخه ما دیگه الان جهانی شدیم وهمه جا صحبت ماهاست.از آسیا گرفته تا اروپا وآفریقا ، حتی این ترامپ ، لعنتی که اول ما را دست کم گرفته بود ، حالا خیلی ترسیده وبخاطر وجود ما اعلام آماده باش واعلام فاجعه کرده وخودشو قرنطینه کرده.

سریر ایران:میشه راجع به علایمی که شما در بدن انسانها ایجاد میکنید ونوع رفتارتون با اعضای بدن بیشتر توضیح بدید ، البته این سوال کاملا خصوصیه، اگه بخواهید میتونید چیزی در مورد اون به ما نگید؟

نه خواهش میکنم ! ما چیزی رو از شما پنهون نمی کنیم.

علائم ما می‌تونه، از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی باشه. همچنین بیمار ممکنه، سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشه. ماها بر خلاف فامیلمون، (سارس)، نه تنها دستگاه تنفس بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کنیم. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌ که این مورد می‌تونه بیمار را به همودیالیز نیازمند کنه.

علائم مبتلا شدن به ماها، که منجر به بیماری کووید- ۱۹ می‌شه، معمولاً چند روز پس از آلوده شدن فرد به ویروس شروع می‌شه. اما در بعضی افراد ممکنه، علائم کمی دیرتر ظاهر بشه. براساس آمارها و تحقیقات انجام شده علائم می‌تونه شامل: تب در ۸/۴۳ درصد افراد هنگام پذیرش و ۷/۸۸ درصد افراد هنگام بستری، سرفه خشک (در ۸/۶۷ درصد موارد)، اختلال تنفسی، احساس خستگی و درد عضلانی (در ۱۱ تا ۱۴٪ موارد)، اسهال (در ۳٫۸ درصد موارد) باشه. به‌طور متوسط incubation period یا دورهٔ نهفتگی علائم ما، چهار روز بوده‌. کدورت یا اصطلاحاً Ground-glass opacity در سی‌تی اسکن قفسه سینه، در ۴/۵۶ درصد موارد دیده شده‌. ۹/۱۷ درصد از بیماران با بیماری غیر شدید و ۲/۹درصد از بیماران با علائم شدید، هیچگونه مشکلی را در رادیولوژی یا سی‌تی اسکن از خودشون نشون نمیدن . لنفوسیتوپنی یا کاهش تعداد لنفوسیت‌های در گردش خون در ۲/۸۳ درصد افراد در هنگام پذیرش، مشاهده شده.

برخی از افراد هیچ علامتی ندارند، یا فقط علائم خفیف دارند. اما در افراد دیگه، ماها می‌تونیم، منجر به مشکلات جدی مانند ذات الریه، عدم دریافت اکسیژن کافی و حتی مرگ بشیم.!! این نشانه‌ها بیشتر در افرادی که مشکلات زمینه ای دیگری دارند، دیده میشه.

سریر ایران:به قول شیر فرهاد برره ، این لنفوسیت که گفتی یعنی چِه؟

ها ،،…. ما از این لنفوسیتها خیلی می ترسیم. لنفوسیت‌ها از انواع گلبول‌های سفید هستند و از اجزای مهم سیستم ایمنی بدن به شمار میرن. این سلول‌ها در مغز استخوان ساخته ، و در خون و مایع لنف یافت می‌شن. سیستم ایمنی، شبکه پیچیده‌ای از سلول‌هایی مشخص به عنوان سلول‌های ایمنی است که از جمله این سلول‌ها می‌توان به لنفوسیت‌ها اشاره کرد.

این سلول‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بتونند از بدن در برابر عوامل مهاجم، همچون باکتری‌ها، ویروس‌ها و من ودوستان و همکارانم و سلول‌های سرطانی، که همگی تهدید کننده سلامت بدن هستیم، دفاع کنند.

برای بزرگسالان، تعداد لنفوسیت کمتر از ۱۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون، تعداد کمی از لنفوسیت ها در خون او است. لنفوسیتوپنی یا لنفوپنی، شرایط متفاوتی برای شمارش لنفوسیت های کم هستند. هنگامی که تعداد لنفوسیت ها کاهش پیدا کنه،  توانایی بدن برای مقاومت در برابر و مبارزه با عفونت به شدت به خطر می افته و آمادگی به سرطان و … افزایش پیدا میکنه. علاوه بر این، شمارش لنفوسیت های پایین نیز ممکن است باعث آسیب به ارگان های مختلف بشه.

جونم براتون بگه که، ….سلول‌های سیستم ایمنی در مغز استخوان و تیموس ساخته می‌شه و به طور مداوم تمام نقاط بدن از سر تا نوک انگشتان پا را می گرده. اگر عفونتی پیدا بشه یا سروکله من ودوستام پیدا بشه،  به ما حمله ور میشن،  وما ومیکروب  ها را از بین می برند و این گونه از بدن محافظت می‌کنند. سلول‌های سیستم ایمنی به وسیله عروق خونی و مسیرهای ویژه‌ای به نام عروق یا مجاری لنفی در بدن حرکت می‌کنند. عروق لنفی نیز همانند عروق خونی در سراسر بدن یک شبکه درست می‌کنند. در طول مسیر رگ‌های لنفی نقاطی وجود دارند که “غده لنفی” نامیده میشه. این غده ها در واقع محل تجمع سلول‌های درحال حرکت از طریق لنف هستن. هم چنین سلول‌های ایمنی که توسط خون در بدن شما گردش می‌کنه در طحال، واقع در شکم، تجمع میکنن. گره‌های لنفاوی و طحال را به اعتبار این که مکآنهای ثانویه اجتماع سلول‌های ایمنی بعد از تولید اولیه در مغز استخوان و تیموس می‌باشند بافت لنفاوی ثانویه و به اعتبار این که بیشتر در نواحی محیطی بدن حضور دارند بافت لنفاوی محیطی میگن.

اگه بخوام بیشتر براتون توضیح بدم، باید بگم که:

لنفوسیت‌ها در واقع حافظه سیستم ایمنی هستند و به بدن کمک می‌کنند تا مهاجمان گذشته بدن را به خاطر بسپارند و در صورت حمله مجدد این مهاجمان به بدن، نحوه مبارزه با آن‌ها را یادآوری کنند. لنفوسیت‌ها زندگی خود را در مغز استخوان آغاز می‌کنند. برخی در مغز استخوان باقی می‌مانند و به صورت لنفوسیت‌های B تکامل پیدا می‌کنند، برخی دیگر به سمت تیموس میرن و به لنفوسیت‌های T (سلول‌های T ) تبدیل میشن. این دو نوع سلول نقش‌های مختلفی دارند:

  • لنفوسیت‌های :B لنفوسیت‌های B درون سلول‌های مغز استخوان تولید شده و در همون جا بالغ شده و می‌تونند وارد واکنش‌های ایمنی بشن. این سلول‌ها آنتی‌بادی تولید می‌کنند و در پیام رسانی به لنفوسیت‌های T نقش دارند.
  • لنفوسیت‌های :T این لنفوسیت‌ها درون مغز استخوان تولید شده اما مراحل بلوغ خود را در غده تیموس می‌گذرونند و سپس وارد واکنش‌های سیستم ایمنی میشن. اونها‌ سلول‌های به خطر افتاده در بدن را از بین می‌برن و در پیام رسانی به سایر گلبول‌های سفید کمک می‌کنن.

سریرایران:خوب خیلی ممنون جناب کرونا ، توضیحات خوبی را ارائه فرمودید، بهتره برگردیم به خودمون ، یه سوالی که خوانندگان ما خیلی میپرسن اینه که شما ها چطور منتقل میگردید؟

بسته به نوع ماها (کروناویروس ها)، روش‌های انتقال هم  متفاوته. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌ که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند، مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. هنوز مشخص نیست که ماها ،نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شدیم یا از طریق سطوح آلوده به ماها.

سریر ایران: میشه به ما بگی چه افرادی را شما بیشتر آلوده میکنید؟

ماها تاکنون بیشتر افراد،  ۱۰ تا ۹۰ ساله و از نظر جنس، ۶۷ درصد مردها را بیمار میکنیم. اغلب موارد مرگ ما در بین بیماران بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای رخ‌داده .البته الان میشنوم که برخی از پیرمرد وپیره زنهای بالا ۱۰۰ سال زورشون از من بیشتر بوده وخوب شده اند .این مرا یاد ضرب المثل ایرانی شما میندازه که میگه : دود از کُنده بلند میشه !!!

یا به قول ما: One still has vitality or the ability to perform certain actions despite one’s advanced age.

سریر ایران: خوب ممنون ، شما هم ضرب المثل جالبی دارید حالا به ما بگو ،چطور بفهمیم که شما ما را آلوده کرده ای؟

شک بالینی به ما (کرونا ویروس جدید) بر مبنای مجموعه ای از علائم بالینی و سابقه مسافرت و یا تماس با مورد محتمل/ قطعی بیماری، ایجاد و بر اساس نمونه گیری از بیماران و تأیید آزمایشگاهی قطعی می شه. گرچه ممکنه ماها (ویروس) در خون و ادرار باشیم، اما بهترین نمونه جهت آزمایش، نمونه تنفسی فوقانی یا تحتانیه. نمونه از طریق سواب غیر پنبه ای (سنتتیک یا از جنس داکرون) گرفته می شه و جهت انجام PCR به آزمایشگاه مرجع شما انسانها،ارسال می شه.

سریر ایران: واگه بخواهیم از شر شما راحت بشیم، درمانش چیه؟

خوب ،،، درمانهای مختلفی هست ، درمان شامل اقدامات حمایتی، اصلاح اختلالات آب و الکترولیت، تجویز داروهای ضدویروسی و ضد باکتریایی با طیف وسیع (در موارد شوک سپتیک یا عفونت ثانویه باکتریایی) است. از جمله داروهای مؤثر بر ما kaletra ترکیب  (لوپیناویر و ریتوناویر) به همراه تامیفلو یا ریباویرین است . البته بگم که تحقیقات انسانها بر روی میزان اثر remdesivir  ادامه داره.

سریر ایران :آیا باید نگران ابتلا به شما(کرونا) باشیم؟

خوب ،،، من نمیخوام نگرانتون کنم ولی …اگر در منطقه ای زندگی می کنید که ما ها اونجا شیوع پیدا کردیم  باید خطر ابتلا را جدی بگیرید. از راهنمایی های مقامات بهداشتی/ درمانی کشوری و محلیتون استفاده کنید. اگرچه ما ودوستانمون(کرونا ویروس ها) در بیشتر مردم علائمی خفیف ایجاد می کنیم، اما بعضی افراد دچار ناخوشی شدید می شن و همچنین و با احتمال کمتر سبب مرگ می شیم. افراد مسن و افرادی که بیماری زمینه ای مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت دارند بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

سریر ایران:آیا واکسن، دارو یا درمانی برای جنابعالی (کرونا ) وجود داره؟

باید عرض کنم خدمت حضرتعالی وخوانندگان خوبتون که هنوز خیر …تا به امروز هیچ واکسن و داروی ضد ویروس خاصی برای جلوگیری و یا درمان کرونا وجود ندارد. با این حال مبتلایان برای رفع علائم باید تحت مراقبت قرار بگیرند. افراد مبتلا به حالت شدید بیماری باید در بیمارستان بستری بشن. بیشتر بیماران به لطف مراقبت حمایتی پزشکان وپرستاران مهربون وپر تلاشتون،  بهبود پیدا کرده واز شر ما راحت میشن…..

سریر ایران:خیلی از خوانندگان ما میپرسن که کی وکجا باید از ماسک استفاده کنیم شما جوابی برای اونها داری؟

البته که دارم …..افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند، نیازی به زدن ماسک پزشکی ندارند. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را برای افرادی که علائمی از ما ( کرونا) دارند و کسانی که از بیمارانی با علائمی مانند سرفه و تب مراقبت می کنند، توصیه می کنه. استفاده از ماسک برای کادر درمانی و کسی که از یک بیمار مراقبت می کنه( درخانه یا یک مرکز درمانی) بسیار حائز اهمیته.

سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از استفاده نادرست از ماسک و هدر رفتن غیرضروری منابع با ارزش، توصیه به استفاده منطقی از ماسک های پزشکی می کنه. تنها در زمان هایی از ماسک استفاده کنید که علائم تنفسی ( سرفه یا عطسه) داشته باشید، به عفونت با ما مبتلاو با علائم خفیف مشکوک هستید یا از شخصی که به عفونت با کووید -۱۹مشکوک است، مراقبت می کنید..

سریر ایران:خوب ما چطور میتونیم از شر شما در امان باشیم؟

سوال خوبی پرسیدید……………. اگه بخواهید از شر ما در امان باشید ،مواردی وجود داره که می تونید انجام بدید تا احتمال ابتلا به ما را کاهش دهید. که شامل این موارد هستند:

  • اگر در یکی از مناطقی زندگی می کنید که تعداد مبتلایان در آن بالاست ، سعی کنید از افرادی که علائم کرونا یا علائم مشابه آن را دارند، دوری کنید.
  • دست های خود را مداوم با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.
  • با دوری از حیوانات و بازارهایی که محصولات حیوانی را می فروشند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.
  • گوشت و فرآورده‌های حیوانی را خام نخورید و به خوبی بپزید.
  • بعد از دست زدن به مواد خام دامی حتما دستان خود تون را بشویید.
  • دقت کنید که ما وامثال ما   جدید هستیم و ممکنه اطلاعات در مورد مادائماً تغییر کنه، لذا نیازه تا همه‌ی جوانب در نظر گرفته بشه

سریر ایران: میشه به ما بگی، اگه یکی از افراد خونه ما ، مزین به وجود شما شد باید چکار کنیم؟

خوب ،،، این البته جزو اسرارِ، ….اما چون خاطر شما را میخوام ، بهتون میگم.

اول اینکه ، فرد بیمار را از دیگران دور نگه دارید ،  فرد بیمار باید در یک اتاق جداگانه بمونه و در صورت امکان از یک حمام جداگانه استفاده کنه.

از ماسک استفاده کنید ،  فرد بیمار هنگام قرار گرفتن در یک اتاق که سایر افراد هم هستند باید از ماسک استفاده کنه. اگر مراقب شخص بیمار هستید ، می تونید هنگام پوشیدن ماسک صورت در اتاق خودتون،  نیز از خود محافظت کنید. این امر به ویژه زمانی مهمه، که فرد بیمار نتونه ماسک بپوشه.

در مورد مایعات بدنتون بسیار مراقب باشید، اگر با خون ، مخاط یا سایر مایعات بدن فرد در تماس هستید، ماسک، دستمال و دستکش یکبار مصرف بپوشید. اگر مایعات بدن با پوست شما در تماس بود، دستاتون را سریعاً با صابون بشویید.

تمیز کردن مداوم سطوح ، تمیز کردن چیزهایی که زیاد لمس میشه ، هم بسیار مهمه. این شامل تلفن همراه پیشخوان ها، میزهای کنار تخت خواب، میز کار، کامپیوتر، تلفن و سطح حمامه.

دستتون را بشویید ، دست های خودتون رو مدام با صابون و آب بشویید.

سریر ایران:شایعات زیادی در مورد شما گفته شده ، مثلا این که شما ها خیلی کشنده اید؟آیا واقعیت داره؟

براساس آمار ها، خطر ماها،  کمتر از پسرعموهای ما (آنفولانزاست) و بسیاری از مبتلایان به ما، به علت کهولت سن یا داشتن بیماری زمینه ای جان خودشون  را از دست میدن. بنابراین این موضوع را من (کرونا ویروس) تکذیب میکنم.

سریر ایران:جناب کرونا چه توصیه ای میتونید برای مخاطبان ما داشته باشید تا اونها از شر شما در امان باشند.؟

بله،،، خدمتتون عرض میکنم: حضورتون عرض کنم که:

۱-سعی کنید حتما در خونه بمونید و از تردد در مکان‌های شلوغ پرهیز کنید.

۲- استراحت کافی داشته باشید.

۳- تغذیه مناسب و سالم داشته باشید.

۴-اگر مجبور به خروج از خونه هستید، حتما به طور مداوم دستانتون را ضد عفونی کنید، به صورت خودتون دست نزنید، با کسی دست ندهید و فاصله‌ی حدود ۶ فوت( حدود ۱.۵ تا ۲ متر) را از سایر اشخاص حفظ کنید.

۵- قبل از ورود به خونه، یک خط قرمز برای کفش‌های خود مشخص کنید. یک سطل زباله درب دار یک میز را در خارج از در ورودی قرار دهید و تمامی وسایل از قبیل موبایل،کیف پول، کلید خانه و سوییچ ماشین را روی میز ضدعفونی کنید و دستکش و ماسک خود را داخل سطل زباله بیاندازید.

۶-اگر خرید کرده‌اید، اون را از پوشش خود خارج کرده و داخل ظروف دیگری بگذارید. موادی مانندبطری های ماست، شیر و غیره را با یک تشت به داخل سینک برده، آنها را با مایع ضد عفونی بشویید و پس از خشک شدن داخل یخچال بگذارید. سپس سینک را نیز بشویید.

۷- برای خرید نان نیز نانوایی را پیدا کنید که فرد دریافت کننده‌ی پول متفاوت از فرد تحویل‌دهنده‌ی نان باشه. هنگام استفاده از نان هم حتما به خوبی آن را حرارت دهید.

۸- استرس بیش از حد مضره! استرس زیاد یکی از عوامل مهم تضعیف کننده‌ی سیستم ایمنیه. مقدار کمی استرس باعث میشه مسئله را جدی گرفته و نکات بهداشتی را با دقت رعایت کنید اما وقتی از حد بگذرد شما را فرسوده می‌کنه. در حال حاضر تنها کاری که میشه کرد ،رعایت مسائل بهداشتیه،  لذا از فکر و خیال بیش از حد پرهیز کنید و اخبار منفی را نیز صبح تا شب دنبال نکنید. حالا که چند وقتی مزاحمتون هستیم ،و چنین شرایطی پیش آمده از بودن در کنار خونوادهاتون لذت ببرید و یا به کارهای عقب افتاده‌ی خودتون برسید. صبح ها در خانه نرمش کنید، به موقع صبحانه بخورید، موسیقی گوش دهید، شروع به نوشتن کنید اما نه در فضای مجازی، بلکه با کاغذ و قلم، فیلم ببینید و بیشتر بخندید…در کل اگه میتونید خوش باشید……..!!!

سریر ایران:آقای کرونا ، به ما بگید که آیا راسته که میگن طبع شما سردِ ، وما باید گرمی وغذاهای با طبع گرم بخوریم.؟

آقای کرونا( با خنده…)..ای بابا این چه حرفیه ، این حرف را شما آدما برای ما ساختید. اصلا ما ویروسا طبع سرد وگرم حالیمون نمیشه ، اینا باور‌های غلطی هستند، زیرا خوردن مواد گرمی هیچ کمکی به شما نمی‌کنه…. البته راستش را بخوای بدونی خوردن یا نخوردن برخی غذا ها میتونه مقاومت شما آدما را در برابر ما کروناها تقویت کنه که من این رو اختصاصی فقط به شما میگم.

آنچه که از لحاظ تغذیه‌ای می‌تونید به خودتون کمک کنید اینه که،  مواد غذایی را حتما به صورت کاملا پخته مصرف کنید، برای مثال گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ حتما باید پخته باشند و از مصرف ناپز این مواد به خصوص تخم مرغ عسلی کاملا پرهیز کنید.

در خصوص پیشگیری از مبتلا شدن به ما ، باید سیستم ایمنی بدنتون تقویت بشه؛ به همین منظور میوه‌های دارای آنتی اکسیدان بالا مانند پرتقال و لیموشیرین و سبزیجات که به صورت سبزی خوردن و سالاده، باید به طور مداوم مصرف کنید،  البته شستشو و ضدعفونی کردن این مواد را فراموش نکنید چون ما اونجا ها هم هستیم.

مصرف کلیه مواد فست فودی، آماده و نیمه آماده که سطح ایمنی بدن را کاهش میده، باید کاملا قطع بشه؛ همچنین غذا‌های چرب، حجیم و سنگین را باید از دستور غذاییتون حذف کنید. بنابراین مواد غذایی دارای مواد التهابی مانند پنیر پیتزا، روغن آفتابگردان و روغن ذرت کمتر استفاده بشه ،و بیشتر از روغن‌های حاوی آنتی اکسیدان مانند روغن زیتون و کنجد استفاده کنید.

در هر شرایط و گروه سنی، به طور روزانه با مصرف چهار واحد میوه و چهار واحد سبزی مانند، نارنج، لیموترش، انواع مرکبات، فلفل سبز و سبزیجات می‌تونید، مقاومت بدنتون را در برابر ما (کرونا ها) بالا ببرید. مصرف روی، آهن و ویتامین آ وویتامین دی ،در تقویت سیستم ایمنی بدنتون هم موثره.

مصرف انواع مغزیجات مانند گردو، بادام، سبزیجات با برگ‌های تیره و کدو حلویی به عنوان دسر و سوپ نقش بسزایی در جلوگیری از ابتلا به ما (کرونا) را برای شما میتونه به ارمغان بیاره.

بادام، بادام زمینی، فندق، روغن آفتابگردان، ذرت و سویا که شامل ویتامین E هستند در تقویت سیستم ایمنی بدنتون نقش داره و هم چنین استفاده از پروتئین‌ها مانند گوشت‌ پخته شده، تخم مرغ و حبوبات نیز برای جلوگیری از ابتلا به ما (کرونا ها) مفیدند. با نوشیدن کافی آب و مایعات گرم، دهانتون را مرطوب نگه دارید.

سریر ایران:خیلی ممنونم از شما که این اطلاعات را دراختیار ما میگذارید تا ما به شما ، آقای کرونا مبتلا نشیم .اگه اجازه بدید از اینجای مصاحبه به بعد من میخوام شما را کرون جون خطاب کنم ایرادی که نداره؟

نع عزیزم….. چه ایرادی داره شما ما را هرچی خواستی خطاب کن ، برای ما فرقی نمیکنه ، ماها فقط دوست داریم شما را مریض کنیم .(قهقهه کرون جون ……)

سریر ایران:خوب کرون جون ، سوال بعدی که خیلی از مردم سوال میکنن ، اینه که شما ها روی سطوح مختلف ولباس و… چقدر زنده میمونید وما باید چیکار کنیم؟

با جهانی شدن ابتلا به ما (ویروس کرونا)، از جمله سوالات و ابهاماتی که در ذهن همه وجود داره، نحوه‌ نگهداری و یا نظافت لباس‌هاییه که در خارج از منزل اون‌ها را می‌پوشید. بر اساس شواهد، ما (ویروس کروناها) می‌تونیم روی سطوحی مانند لباس (بطور کلی پارچه) بمونیم و از آن منتقل بشیم. توصیه‌ها بیشتر درباره‌ رعایت بهداشت دست‌ها و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیماره و کمتر به نحوه‌ نظافت لباس‌ها توجه شده .

بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس‌ها توصیه نمی‌شه و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس‌ها بی‌تأثیره.

طبق مطالعات انجام شده، نیازی به شست وشوی روزانه‌ لباس‌ها هم نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا داره، یا در صورت رفتن به مناطق پرخطر مانند بیمارستان‌ها، شهرهای پرخطر و نظیر اون و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می‌شه که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت بشه.

برای لباس‌های روزانه و رفت و آمدهای معمول، نیازی به شست و شوی روزانه لباس‌ها نیست، ولی توصیه می‌شه لباس‌ها در کمد و یا فضایی جداگانه نزدیک در منزل نگهداری بشه.

در عین حال مهم ترین توصیه هایی که باید رعایت کنید، شست وشوی دست‌ها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوحه. در زمان ورود به خونه، دستکش و ماسک خود تون را به نزدیک‌ ترین سطل زباله در بسته انداخته و سپس دست‌های خودتون را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و سپس لباس‌های خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباس‌ها مجددا دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشوئید.

کلا ما  نشستن وماندن ،روی سطوح، را خیلی دوست داریم .البته از بعضی سطوح بیشتر خوشمون میاد مثل همین موبایلی که دست شماست .اما در کل رفتار ما با سطوح اینجوریه که براتون میگم:

تا به اینجا محققان بریتانیایی دریافته‌اند که اگر فردی عطسه یا سرفه کرد، ما ها،  پس از خروج از بدن فرد می‌تونیم، در حالت قطرات ریز تا سه ساعت در محیط دوام بیاریم. ماها که ، ۳۰ برابر کوچک‌تر از پهنای یک تار موی شما ها هستیم، می‌تونیم در جریان هوا جابجا بشیم و افراد را مبتلا کنیم. در مورد دستگیره ها نیز باید بگم، دستگیره‌های مسی سریعتر از هر سطح دیگری ماها (ویروس کرونا) را از کار میندازه. ما ها ،روی فلز مسی ،نهایتا چهار ساعت می‌تونیم، دوام بیاریم.

ماها (ویروس ها) کرونا روی پلاستیک و استیل بیشتر از هر سطح دیگری قابلیت انتقال خودمون را حفظ می‌کنیم. یعنی ۲ تا سه روز روی سطح پلاستیکی «زنده» باقی میمونیم.

ماها (ویروس کرونا ها) می تونیم تا بیست و چهار ساعت روی گوشی های هوشمند و صفحه نمایش آن ها دوام بیاریم. بعضی از دوستان وهمکاران ما،  تا ۹۶ ساعت هم میتونن روی این سطوح دوام بیارن.

در کل ما سطوح هموار را از سطوح ناهموار بهتر دوست داریم وروی سطوح سخت بهتر دوام میاریم تا روی سطوح صاف.

یه چیزی که ما را خیلی ناراحت میکنه وبرامون عذاب آوره اینه که: الکل ۶۲ تا ۷۱ درصد، مواد ضدعفونی کننده خانگی حاوی کمتر از ۰.۱ درصد هیپوکلریت سدیم یا حاوی ۰.۵ درصد ماده سفیدکننده پروکسید هیدروژن می‌تونن، در عرض کمتر از یک دقیقه ما را از بین ببرند ونابود کنند .

سریر ایران :خوب ، کرون جون ، به نکته خوبی اشاره کردی که مخاطبین ما فکر کنم کمتر شنیده باشن ، واون علاقه شدید شما بر روی صفحات موبایله که میتونید تا ۹۶ ساعت هم اونجا خوش کنید ، با توجه به اینکه مردم وحتی کودکان وجوانان بصورت مرتب با این وسیله در تماس هستند ودر روزهایی هم که به لطف شما ودوستانتون خونه نشین شدن، بیشتر ممکنه از موبایل استفاده کنن، برای ما وخوانندگانمون بگو که چیکار کنیم تا از شر شما از روی گوشیهامون راحت بشیم؟

اجازه بدید که من اول این موضوع را بهتون بگم که:

یک تحقیق نشون داده، افراد به طور متوسط روزی حدود دو هزار بار تلفن همراه هوشمند خود را برمی‌دارند. این مساله وقتی جدی می‌شه که بدونیم طبق یک تحقیق، ماها (ویروس کروناها) می‌تونیم همونطور که گفتم  روی سطح موبایل تا ۹۶ ساعت دوام بیاریم. این میزان ریسک باید شما را نسبت به تمیزی موبایل هاتون بیشتر حساس کنه، چرا که وقتی عادت برداشتن موبایل با عادت‌ ناخودآگاهتون در دست زدن به صورت همراه میشه، احتمال ابتلا به ماها (ویروس کرونا) در شما بیشتر میشه.

خوبه بدونید :یک پژوهش که در دانشگاهی در استرالیا انجام شده نشان می‌ده،  افراد به طور متوسط ۲۳ بار در ساعت، یا ۳۶۸ بار در زمان بیداری، صورتشون را لمس می‌کنن.

قبل از شیوع گسترده ماها در جهان، شرکت‌های تولید گوشی هوشمند به مشتریان توصیه می‌کردند به دلیل خطر آسیب رسیدن به صفحه نمایش از استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها و اسپری‌های الکلی برای تمیز کردن گوشی پرهیز کنند، اما الان قضیه فرق میکنه داداش و کاربران می‌تونند با مالیدن پارچه آغشته به الکل ایزوپروپیل ۷۰ درصد یا کلر موبایل خودشون را تمیز کنند. البته کاربران، موبایل را قبل از تمیز کردن خاموش کنند و همچنین از غوطه‌ور کردن گوشی خود در ماده ضدعفونی کننده خودداری کنند. کاربران موبایل ، نباید در پروسه تمیز کردن از مواد سفید کننده استفاده کنند چرا که به شدت به موبایلشون، آسیب میزنه واسباب شادی ما را فراهم میکنه.

سریر ایران: کرون ، میدونی تا الان چقدر آسیب به مردم جهان وکشور ما وارد کردی؟

خوب آره , من فقط تا الان در کشور شما باعث مرگ هزاران نفر وابتلاء دهها هزار نفر، شدم .باعث شدم تا تمام مراکز تجاری، گردشگری، مسافرت ها ، اجتماعات وحتی دید وبازدید های نوروز ، مدارس، دانشگاه ها و… تعطیل بشه.من باعث شدم تا خیلی از همکاران شما، که در مراکز درمانی وبیمارستانها در حال مبارزه با من بودن ، الان دیگه در جمع شما نباشن.من اکثر کشور های دنیا وحتی کشورهای پیشرفته آمریکا واروپا و… آلوده کرده واونها را عاجز ودرمونده کرده ام. من فقط در ایتالیا ودر یک روز باعث مرگ ۸۰۰ بیمار شدم .من خیلی بدم میاد از این هشتک هایی که راه افتاده مثل# در_خانه_بمانیم یا #کرونا_را_شکست_ میدهیم وشنیدم که وزیر بهداشت گفته فقط ۷۰ در صد مردم توصیه ها را گوش کردن وبقیه به مسافرت واین ور اونور رفتم .من دلخوشیم به همین ۳۰ درصدِ، وتا اینا را دارم غم ندارم وحالا حالاها مهمونتون هستم.

سریر ایران:کرون ” میدونی که ما ایرانیها مردم شوخ طبع ومهمان نوازی هستیم ، البته از تو که مهمون ناخونده ای هیچ خوشمون نمیاد ولی مردم خوش ذوق ما یه عالمه طنز ولطیفه برای تو ودوستات ساخته اه ند که نشنیدی ومن اینجا میخوام یه تعدادی از اونها را برات بخونم، موافقی؟

بله ،….خیلی خوبه شما مردم شوخ طبعی دارید وبا روحیه بالا …میشنوم…

هیچ وقت خانوما رو با کرونا تهدید نکنید

 خانوما خودشون ویروسی دارند بنام غُرُنا

 که تا حالا میلیونها مرد را به کام مرگ کشانده

…….

‏از وقتی تلویزیون زیرنویس کرده چشمای خودتون رو با دست نمالید شدیدا چشمام میخاره

  اصن دوس دارم ۴تا دست دیگه هم قرض بگیرم چشمامو بمالونم 

…..

مورد داشتیم تو شرکت تا دیروز با لیوانی که صبح شیر میخورد، ظهر دوغ میخورد و عصر قهوه و چایی و دوباره چرخه استفاده ش از فردا شروع میشد. 

الان لیوانو میشوره میذاره تو کمدش درو قفل میکنه میره، من از ویروس کرونا ممنونم که بهداشت رو به خیلیا یاد داد 

….

‏بلایا و مصیبت‌ها عین برنامه هفتگی دبستان شده.

این هفته کرونا کرونا زلزله داریم هفته بعد کرونا کرونا سیل

……………

در صورت ابتلا به ویروس کرونا تا ۱۰ روز آویشن و نبات را دم کرده و بخورید. 

روز یازدهم آویشن را بدون نبات دم کرده بخورید اونوقت ویروس میاد بیرون میگه پَ نباتش کو؟

 با دمپایی بزنید تو سرش بکشیدش!

تا اکتشافات بعدی بدروووود

……………….

‏کرونا نگرفتم ولی یک بیماری بدتر گرفتم به اسم

“نکنه کرونا گرفتم”

…………..

‏یکی از جیب‌های کتم رو قرنطینه کردم. پول، کلید، کارت بانکی و رسیدها رو توش میذارم تا حواسم باشه کرونا کجاست. اسمشو گذاشتم ‎جیب کرونا.

…..

از بس تو خونه نشستم ‌ بخاطر قرنطینه و از ترس کرونا

تازه فهمیدم ۱۰ سال پیش اونی که گچ بری کرد برای خونمون یکی از گل های سقف را ناقص زده

کرونا بگیری اوسا گچکار

…..

کاش برگردیم به اون دوره که سرفه‌هامون فقط واسه این بود بگیم کسی تو توالت هست، نیا تو

….

هر کی واسه عید دیدنی زنگ ‌زد گفت میخوایم‌ بیایم خونتون

میگم بفرمایید، اتفاقا از وقتی کرونا گرفتم‌ کسی پیشمون نیومده

…..

از این سال ۲۰۲۰

فقط روزی ۲۰ بار ۲۰ ثانیه

ششتن دست ها به ما رسید

…..

بعد از تموم شدن کرونا، کوپن سفر میدن، تعطیلات جبرانی میذارن، اصلا خودشون میان دستتو میگیرن میبرن پارک وسینما. پس هموطن …….. تو خونه ات…

الان کرونا بهم پیام داد

گفت:

بالاخره که میای بیرون

…..

یجوری همه دستاشون رو با الکل ضد عفونی کردن که اگه‌ تو خیابون فندک روشن کنی کل شهر آتیش میگیره!

….

اگر علائم کرونا را احساس می کنید ، خدای ناکرده و قبل از رفتن به بیمارستان

به سراغ همه آنهایی که بِه شما ظلم کرده اند  بروید و آنها را در آغوش بگیرید و آنها را ببخشید ، بخشش خصلت بزرگان  است

…..

بلایای طبیعی طی یک جلسه‌ای کرونا را دعوت کردند. در پایان این جلسه قرار شد، زلزله مردم را بیرون بکشد، کرونا آنها را بگیرد، سیل آنها را ببرد و سرانجام ملخ‌ها اونها را بخورند.

….

ای کسانی که با خیال راحت ماسک فیلتر دار استفاده میکنید

بدانید و آگاه باشید که کرونا در ایران مجهز به فیلتر شکن است

….
حوا  سیب خورد افتادیم اینجا

چینیا خفاش خوردن داریم برگشت میزنیم همونجا

……………

سریر ایران: خوب کرون لعنتی، ما کم کم داریم به پایان گفتگوی بی پرده وصریح با شما میرسیم یکی از دوستان من شعری برات گفته که اگه اجازه بدی میخوام برات بخونم، اجازه میدی؟

البته ، سراپا گوشم…

با همه دردو غم و، جور وجفای کرونا

می سرایم غزلی، تازه برای کرونا

هرکجا میروم، او هم، پی من میآید

ای به قربان همه، عهد ووفای کرونا

با همه کوچکی اش، موی دماغ همه شد

کرشده گوش جهانی، زصدای کرونا

قید چین را بزن، ای دوست، چو خواهی نزند

بار دیگر به سرت حال وهوای کرونا

چین خطا کرده به “ووهان” وندانم که چرا

عالمی پس دهد این گونه سزای کرونا

ما همه منتظرانیم،که آخر چه کند؟

این خدای همه ما، وخدای کرونا

با چنین وضع وخیمی که به چین می بینم

هردم آید خطری ، تازه بجای کرونا

شاعر: سعید مردانی

انتقال نظرات: info@sarireiran.ir

Darman4mb@gmail.com

پیامک:۱۰۰۰۸۴۹۵۱۳۷: