آیا لیزر موهای زائد تاثیر دائمی دارد یا موقت است؟
آیا لیزر موهای زائد تاثیر دائمی دارد یا موقت است؟
«ما به مراجعین خود، هرگز قول از بین رفتن دائمی مو های زائد را نمی دهیم». پس چنین توقعی درست نیست؛ با هیچ دستگاهی و توسط هیچ پزشکی این مهم امکان پذیر نیست و نمی توان به مراجعه کننده قول از بین بردن دائمی مو های زائد را داد.

آیا لیزر موهای زائد تاثیر دائمی دارد یا موقت است؟

با سلام دکتر علی رمضانی متخصص پوست و مو، زیبایی، لیزر، عضو انجمن متخصصین پوست امریکا هستم.

چند نوع لیزر برای رفع موهای زائد وجود دارد؟

تکنولوژی لیزر مدل های مختلفی دارد به همین خاطر روش های مختلفی نیز برای لیزر موهای زائد وجود دارد. از جمله این روش ها میتوان به alexandre (الکساندری)، diode (دایود)، IPL (آی پی ال) و NDyAG (ان دی یگ) اشاره کرد. البته IPL ماهیتا لیزر نیست، در واقع نوری مشابه لیزر است.

روش های مختلف لیزر موهای زائد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت اصلی این روش ها در قیمت آن ها است. بعضی از این تکنولوژی ها گران تر و موثرتر از سایرین هستند و عوارض کمتر و ماندگاری بیشتری دارند. مثلا یک از روش های ارزان قیمت IPL است؛  این روش اثرات درمانی کمتر و عوارض بیشتری نسبت به سایرین دارد.
پس بنابراین در صورتی که اختلاف قیمتی بین مراکز لیزر مشاهده کردید دلیل اصلی آن تفاوت در دستگاه است.

یک دستگاه لیزر امریکایی قیمتی حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان دارد، درحالیکه که یک دستگاه IPL قیمتی در بازه سی تا پنجاه میلیون تومان دارد. پیشنهاد می کنم پیش از اقدام برای لیزر کردن پوست در انتخاب نوع لیزر خود دقت کنید.

لیزر موهای زائد چند جلسه زمان می خواهد؟

معمولا برای لیزر های موهای زائد، در هر ناحیه از بدن، ۵ یا ۶ جلسه درمان لازم است.

در هر جلسه به تدریج تراکم مو های ناحیه مورد نظر کمتر می شود. لیزر مو های صورت معمولا ماهی یکبار و دست و پا معمولا دو ماه یک بار صورت می پذیرد.

برای پیشگیری از عوارض، توصیه می کنم که لیزر توسط متخصص لیزر انجام شود. در صورتی که به متخصص دسترسی نداشتید می توانید از متخصصین پوست و مو نیز کمک بگیرید.

آیا لیزر موهای زائد تاثیر دائمی دارد یا موقت است؟

بسیاری از مراجعین، از من می پرسند:

“آیا پس از دوره لیزر موهای زائد بطور قطعی یا دائمی از بین خواهند رفت؟”

در پاسخ، مراجعین را به جمله ای از FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) ارجاع می دهم:
«ما به مراجعین خود، هرگز قول از بین رفتن دائمی مو های زائد را نمی دهیم». پس چنین توقعی درست نیست؛ با هیچ دستگاهی و توسط هیچ پزشکی این مهم امکان پذیر نیست و نمی توان به مراجعه کننده  قول از بین بردن دائمی مو های زائد را داد.

در روند لیزر، ابتدا تراکم مو ها کاهش یافته و نازک می شوند؛ پس از مدتی که موها به اندازه کافی کم و نازک شدند، ممکن است هر چند ماه یک بار یا سالی یک الی دو بار نیاز به تجدید جلسات لیزر داشته باشید.

نکته ی مهم دیگری که لازم می دانم توضیح دهم در خصوص تاثیر لیزر بر انواع مختلف جنس مو است.

بیشترین میزان تاثیر لیزر بر موهای تیره و درشت است. پس هر چقدر مونازک تر باشد، تاثیر لیزر کم تر خواهد شد. متخصصین خیلی از اوقات به افرادی که در ناحیه های مختلف بدنشان _ مثلا در کنار گوش ها یا گردن _ موهای نازک دارند توصیه می کنند: “اصلا لیزر نکنید”، چون جواب خوبی نمی گیرید و حتی ممکن است شرایط بدتر هم بشود.

آیا خانم هایی که مشکلات هورمونی دارند می توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

خیلی از اوقات پیش می آید که خانم ها در زمان مراجعه به کلینیک به مشکلات هورمونی دچار هستند. در این مواقع لازم است پزشک متخصص پیش از شروع جلسات یا در حین جلسات لیزر، آزمایشات لازم را برای مراجعه کننده تجویز کند؛ پس از بررسی نتایج آزمایش در صورت صلاح دید پزشک جلسات لیزر آغاز شود.

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟

لیزر موهای زائد اگر توسط متخصص لیزر و با دستگاه خوب انجام شود بسیار روش ایمن و کم خطری است. با رعایت شرایط ذکر شده خطری جدی مثل سرطان یا مشکلات حاد دیگر به هیچ عنوان به وجود نمی آید. این روش به این بخاطر کم خطر است که عمق نفوذ لیزر به پوست حدود یک الی دو میلی متر است برخلاف دستگاه اشعه ی ایکس یا دستگاه سی تی اسکن قدرت نفوذشان در حدی است که امواج از پوست رد شده و ارگان های داخلی پوست را تهدید کنند؛

  • منبع خبر : ساینا